Styrelse

Ekfrämjandets styrelse 2015-2016

Ordförande

Professor Thomas Thörnqvist

Linnéuniversitetet, Institutionen för Skog och Träteknik, 351 95 Växjö

Tfn: 0470-70 89 89, mobil 070-508 38 39, e-post: thomas@xylem.se eller thomas.thornqvist@lnu.se

Vice ordförande

Jägmästare Anders Ekstrand (SÖDRA)

Traneveka 3278, 280 64 Glimåkra

Tfn: 0470-855 01, mobil 072-245 59 65, e-post: anders.ekstrand@sodra.com

Sekreterare

Jägmästare Frida Jonsson

Skogsstyrelsen, Norra vägen 2G, 382 37 Nybro

Tfn: 0481-482 51, e-post: frida.jonsson@skogsstyrelsen.se

 

Övriga styrelsemedlemmar

F.d. Distriktschef Anders Bollvik (Skogsstyrelsen)

Hagen, 611 98 Vrena

Tfn: 0155-915 76, mobil 070-311 98 04, e-post: anders.bollvik@telia.com

 

Professor Johan Bergh

Linnéuniversitetet, Institutionen för Skog och Träteknik, 351 95 Växjö

Tfn: 0470-76 75 42, mobil: 070-292 25 25, e-post: johan.bergh@lnu.se

 

Skogsägare Anders Söderlund

Anfasteröd Gård 131, 459 91 Ljungskile

Tfn: 070-314 16 44, e-post: anfasterodgard@telia.com

 

Professor Bengt Nihlgård (Lunds universitet)

Rolsberga, Bråvalla 815, 241 94 Eslöv

Tfn o fax: 0413-314 88, e-post: bengt.nihlgard@gmail.com

 

Skogsförvaltare Henrik Nilsson (SUSAB)

Klövervägen 7, 243 39 Höör

Tfn: 0413-262 85, mobil 0708-77 23 53, e-post: henrik.nilsson@susab.se

 

Skogsbrukare Cecilia Rooth

Flakulla, 370 45 Fågelmara

Tfn: 0455-36 71 42, e-post: flakullaskogsgard@gmail.com

 

Skogsbrukare Theresia Wallden

Elleböke 7453, 343 96 Hallaryd

Mobil:  073-407 50 75, e-post: ellewallsgard@hotmail.com

 

Redaktör, Ekbladet och ekframjandet.se

Skog. Dr Mats Hannerz

Silvinformation AB, Bergauddsvägen 22B, 393 59 Kalmar

Tfn: 070-528 85 54, e-post: mats.hannerz@silvinformation.se

 

Marknadsgruppen

Anders Ekstrand och Henrik Nilsson (adresser se ovan).