Styrelse

Ekfrämjandets styrelse 2016-2017

Porträtt_Thomas_Thörnqvist_250x300px

Ordförande

Professor emeritus Thomas Thörnqvist
(Linnéuniversitetet)
Jät, Petersdal 1, 362 52 Jät
Tfn: 0470-311 10, mobil 070-508 38 39,
e-post: thomas@xylem.se eller
thomas.thornqvist@lnu.se

Porträtt_Anders_Ekstrand2_250x300px

Vice ordförande

Jägmästare Anders Ekstrand (SÖDRA)
Traneveka 3278, 289 94 Glimåkra
Tfn: 0470-855 01, mobil 072-245 59 65,
e-post: anders.ekstrand@sodra.com

Porträtt_Frida_Jonsson_250x300px

Sekreterare och kassör

Skogskonsulent Frida Jonsson
Skogsstyrelsen
Norra vägen 2G, 382 37 Nybro
Tfn: 0481-482 51,
e-post: frida.jonsson@skogsstyrelsen.se

Porträtt_Anders_Bollvik_250x300px F.d. Distriktschef Anders Bollvik
(Skogsstyrelsen)
Hagen, 611 98 Vrena
Tfn: 0155-915 76, mobil 070-311 98 04,
e-post: anders.bollvik@telia.com
Porträtt_Johan_Bergh_250x300px Professor Johan Bergh
Linnéuniversitetet,
Institutionen för Skog och Träteknik,
351 95 Växjö
Tfn: 0470-76 75 42, mobil 070-292 25 25
e-post: johan.bergh@lnu.se
Porträtt_Anders_Söderlund_250x300px Skogsägare Anders Söderlund
Anfasteröd Gård 131, 459 91 Ljungskile
Tfn: 070-314 16 44,
e-post: anfasterodgard@telia.com
Porträtt_Bengt_Nihlgård_250x300px Professor emeritus Bengt Nihlgård
(Lunds universitet)
Rolsberga, Bråvalla 815,
243 96 Höör
Tfn o fax: 0413-314 88,
mobil 0709-45 03 76,
e-post: bengt.nihlgard@gmail.com
Porträtt_Henrik_Nilsson_250x300px Skogsförvaltare Henrik Nilsson
(SUSAB)
Klövervägen 7, 243 39 Höör
Tfn: 0708-77 23 53,
e-post: henrik.nilsson@susab.se
Porträtt_Cecilia_Rooth2_250x300px Skogsbrukare Cecilia Rooth
Flakulla 104, 373 78 Fågelmara
Tfn: 0455-36 71 42, mobil 0708-86 71 42,
e-post: flakullaskogsgard@gmail.com
Porträtt_Theresia_Wallden4_250x300px Skogsägare Theresia Wallden
Elleböke 7453, 343 96 Hallaryd
Mobil:  073-407 50 75,
e-post: theresiawallden.lrf@gmail.com
Porträtt_Mats_Hannerz_250x300px

Redaktör, Ekbladet och ekframjandet.se
(ej medlem i styrelsen)

Skog. Dr Mats Hannerz
Silvinformation AB,
Bergauddsvägen 22B, 393 59 Kalmar
Tfn: 070-528 85 54,
e-post: mats.hannerz@silvinformation.se

Marknadsgruppen

Anders Ekstrand och Henrik Nilsson (adresser se ovan).